ТЕСТ НА ВИСКО ПЕРКА
ТЕСТ НА ВИСКО ПЕРКА НА ЛЕКА КОЛА
Често срещани повреди при виско перките без значение от превозното средство са разбити лагери, изтичане маслото на виско съединителя, блокирала виско перка и повредено витло(перка, вентилатор).
Тест при студен двигател
Първото нещо, което трябва да направите е да видите дали перката се върти свободно на ръка. Ако не се върти тогава виско съединителят е зацепен постоянно. Причини за това могат да бъдат блокирани лагери или липса на вискозитетен агент (силикон) в перката. Препоръчваме замяна с нова или рециклирана перка. Ако перката се върти свободно можете да преминете на следващата стъпка.
Запалете двигателя и се ослушвайте за шум (бучене, вибриране) от към местоположението на перката. Напълно нормално е при студен двигател перката да се включи за около 30 до 40 секунди при първоначален старт, но не е задължително. Ако не чуете перката да е включена не означава, че перката ви е повредена. Със запален двигател можете спокойно да подадете газ, чрез дросела на двигателя и да следите дали оборотите на перката се менят. Ако не виждате или не чувате промяна в оборотите това може да означава, че перката не може да се включо поради липса на силикон. За тази цел трябва да извършите тест на виско перката при добре загрят двигател.
По никакъв повод не пробвайте да спрете перката по време на работа с ръка, вестник или други техники посочени в многобройните интернет статии, постове или видеа. Това е една от най-големите грешки които можете да допуснете. Чисто и просто не знаете какво е състоянието на самото витло. Има случай в които пластмасата е изгоряла и с времето и става податлива на чупене.
Тест при топъл или загрят двигател
За да извършите тест на виско перката при запален или загрят двигател, първото нещо което трябва да направите е да направите или планински преход за около 15 минути, за да можете да натоварите добре двигателя или градско каране при натоварен трафик. Много е важно двигателя да е загрят и да работи в оптимални граници. След това в състояние на престой, можете да подадете газ, за да видите дали перката променя оборотите си спрямо оборотите на двигателя. Ако все още не се забелязва перката да се включва, което се изразява в повличане и ускоряване на оборотите й, то тогава евентуално може да се окаже, че тя не може да зацепи. Хубаво е или да проверите перката си при специализиран майстор или да я замените с нова.
Някой марки автомобили са с добре балансирани охладителни системи и много трудно могат да достигнат ниво на температурата на двигателя, което да включи перката. Проверете повече по темата на страницата ни за поведение и нормален режим на работа на виско перка. В такъв случай ви остават две възможности. Или да проверите виско съединителя в специализиран сервиз или да натоварите двигателя до положение, в което да се включи перката. При тест на едно място е доста трудно това да се постигне, а ако случайно перката ви не се вклчючва рискувате да повредите двигателя
КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИТЕ
Най-често допусканите грешки при тестване на виско перка, за които можем да ви предупредим.
- При никакви обстоятелства не правете следните грешки.
-
- Да се мъчите да спирате перката по време на работа.
- Да се мъчите да ремонтирате повредена перка.
- Да използвате превозно средство с повредена виско перка.